Jeżeli sądzisz, że malowanie ścian jest prostą czynnością, niestety jesteś w błędzie. Ale spokojnie, nic straconego, za chwile wyprowadzimy Cię z tego błędu i udowodnimy, że malować ściany może każdy, potrzeba tylko nieco elementarnej wiedzy, a doświadczenie przyjdzie z czasem.

Zaczynamy oczywiście od obejrzenia ściany i oceny jej stanu. Jeżeli jest to nowe mieszkanie bądź nowo budowany dom, wystarczy nałożyć na ścianę grunt, powlokę ochronną i można przejść do malowania. Jeżeli natomiast jest to już ściana, która nie jedną farbę na sobie posiada, najlepiej należałoby rozpocząć nasze działania od zeskrobania starej farby. Może się okazać, że nie jednej, ale wielu farb :) gdy już dobrniemy do samego końca i niemalże szpatułką zaczniemy ryć ścianę, będzie to znak, że wystarczy. Po zeskrobaniu ściany, pierw należy ją oczywiście zagruntować, zaszpachlować i na koniec położyć warstwę ochronną.

Gdy już ściana będzie czysta i wygładzona, przechodzimy do kolejnego punktu – udajemy się do sklepu po farbę. W sklepie mamy dostępny bardzo szeroki asortyment, jest farba elewacyjna jak i farba do wnętrz. Nas oczywiście w tym przypadku interesuje farba, którą pomalujemy wnętrze pomieszczenia. Możemy tutaj wybierać między różnymi producentami, dostępne są między innymi farby Dekoral, farby Dulux, bądź farby Tikkurila – i właśnie tych producentów farby byśmy polecali. Ponadto, dokonujemy wyboru, czy ma być to standardowa farba do ścian, czy może farba lateksowa bądź jeszcze innego gatunku. Ze swojej strony polecić możemy farby Dulux lateksowe, które sprawiają, że ściana pokrywana jest skutecznie, często nawet za pierwszym razem, a co istotne, ściana poprzez farbę będzie miała możliwość „oddychania”. I najważniejsze co przechyla szalę zwycięstwa decyzyjnego na rzecz farb lateksowych – są one trudno ścieralne, zatem jeżeli pobrudzimy czymś ścianę, możemy wytrzeć ją z zabrudzeń i mamy znaczną pewność, że nie zetrzemy tym sposobem farby!

Gdy już wybierzemy farbę, zarówno markę jak i przede wszystkim kolor, wracamy do domu i zaczynamy malować. Sufit najprościej jest malować wałkiem, to samo z większymi powierzchniami ściany – wałek tutaj najlepiej będzie się sprawdzał na kijku-uchwycie teleskopowym. Musimy tylko uważać, aby farba nie była zbyt gęsta i gdy będziemy wałkować farbę na ścianę, to aby wałek nam z powrotem jej nie zbierał ze ściany. W przeciwnym wypadku ściana nie będzie w pełni gładka i taka jakiej oczekujemy.