Tynki wapienne wybierane są przede wszystkim do wykańczania wnętrz. To sprawdzony materiał, który może konkurować z tymi nowoczesnymi, co powoduje, że jest on tak popularny.

Tynkiem nazywa się rodzaj zaprawy murarskiej, która składa się z wapna gaszonego, wody, a także z kruszywa, na przykład żwiru, piasku. Oferowany jest jako gotowy produkt w formie suchej mieszanki, która jest przeznaczona do rozrobienia z wodą.

Zaprawa o uniwersalnym zastosowaniu

Przede wszystkim tynk wapienny to materiał uniwersalny, który może być stosowany na każdego rodzaju powierzchnię, na przykład na beton, cegłę silikatową czy też na bloczki betonowe. Mogą być one także nakładane na starsze tynki. Również z tynkami wapiennymi nie trzeba stosować dodatkowych środków poprawiających przyczepność tynku. Należy zadbać, aby powierzchnia, na której ma być położony tynk, była czysta i sucha.

Doskonałe dla alergików

Jako że tynk wapienny jest przygotowywany z naturalnych składników, a także ma porowatą strukturę, która przepuszcza parę wodną i dwutlenek węgla, to bardzo dobra propozycja dla alergików. Zaprawa ta potrafi regulować poziom wilgotności w pomieszczeniach, a także ma bardzo wysoka odporność na korozję biologiczną, dlatego też nie powstają na niej grzyby i pleśnie – ma to związek z zasadowym odczynem wapna.

Tynki wapienne mogą naprawiać się same

Powłoki tynkarskie narażone są na rozszerzanie i kurczenie się poprzez oddziaływanie termiczne i wilgotność. To z kolei powoduje powstawanie w nich mikrouszkodzeń, które mogą być powiększane dodatkowo przez wilgotność. Tynki wapienne są jednak na tyle elastyczne, że pracują razem z nawierzchnią, na której zostały położone, a ponadto małe pęknięcia mogą zasklepiać się w nich samoczynnie.

Długi czas schnięcia

Warto też wspomnieć o tym, że zaletą tynków wapiennych jest ich długi czas schnięcia – to powoduje, że można je wykorzystać nawet do 3 godzin po ich rozrobieniu. Schnięcie następuje przez około 24 godziny aż do tygodnia czy dwóch zależnie od liczby warstw – w tym czasie można także bez pośpiechu wykonać poprawki.