Drewno wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych wymaga regularnej konserwacji, nawet jeżeli jest ono dobrze zabezpieczone. Ogrodzenia drewniane zachwycają swoim efektownym wyglądem, ale przy ich wyborze należy pamiętać o tym, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Ponadto na wytrzymałość płotu wpływa także rodzaj jego drewna – najlepiej, aby było to drewno lite wytrzymałych gatunków, na przykład dąb, świerk, sosnę czy jesion.

Systematycznie sprawdzaj stan płotu

Warto systematycznie sprawdzać wytrzymałość konstrukcji ogrodzenia oraz poszczególnych desek czy paneli, zależnie od tego, jaką formę ma płot. W przypadku nowego płotu lub niedawno odnowionego należy tylko pamiętać o tym, aby regularnie usuwać z niego piasek i inne zabrudzenia. Gdy jednak drewno zaczyna zmieniać kolor, stara farba łuszczy się, wtedy warto pomyśleć o renowacji. Jak to zrobić?

Przygotowanie ogrodzenia drewnianego

W przypadku ogrodzenia drewnianego nie należy stosować środków chemicznych przeznaczonych do usuwania farb, ponieważ mogą one zniszczyć jego strukturę. W celu usunięcia nadmiaru farby powinno się użyć papieru ściernego lub szczotki o twardym włosiu. Można także zastosować szlifierkę oscylacyjną. Z kolei gdy płot jest porośnięty mchem, zauważalne są na nim porosty, glony lub pleśń, wtedy należy zastosować przeznaczone do ich usuwania preparaty.

Gdy w ogrodzeniu zauważane są jakieś ubytki, w takim przypadku należy je dodatkowo uzupełnić oraz wyrównać powierzchnię.

Impregnacja ogrodzenia z drewna

Gdy drewno jest już przygotowane, należy pomalować je odpowiednim impregnatem, aby zabezpieczyć je przed działaniem czynników zewnętrznych. Dobrej jakości impregnat powinien chronić drewno przed grzybami, pleśniami, owadami, także powinien zmniejszyć chłonność drewna, co z kolei przekłada się na niższe zużycie farb nawierzchniowych.

Do nałożenia impregnatu warto zastosować pędzel o grubym włosiu. Po jego nałożeniu należy odczekać, aż drewno wyschnie, a następnie można zastosować dalsze środki, na przykład impregnaty dekoracyjne, lakierobejce, lakiery czy różnego rodzaju emalie. Warto sprawdzić przede wszystkim impregnaty dekoracyjno-ochronne, które sprawią, że drewno będzie dodatkowo zabezpieczone i będzie miało pożądany kolor. Wtedy, gdy chce się zakryć widok słojów drewna, polecane są emalie. Na rynku dostępne są również emalie oraz lakierobejce, które nie wymagają wcześniejszej impregnacji.